2420/​253

Kinsisk ottekantet famille verte opsats af porcelæn, dekoreret med bjerglandskab, fanen med buddhistiske symboler. 18.-19. årh. H. 10. Diam. 29.

Restaureret på spejlet samt større jernplet. Talrige minimale jernpletter på undersiden af fadet. Brændingsfejl på spejl samt større brændingsfejl ved samlingen mellem fod og fad.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

13 bud

Tidspunkt Byder Bud
1059713 2.600 DKK
295626 2.500 DKK
1135064 2.400 DKK
916319 (Autobud) 2.300 DKK
1135064 2.200 DKK
916319 2.100 DKK
1119251 (Autobud) 2.000 DKK
893068 2.000 DKK
1119251 1.700 DKK
295626 1.650 DKK
1087855 1.600 DKK
1135064 1.550 DKK
295626 1.500 DKK