Christian Joachim (f. Danmark 1870, d. 1943)
Rund vase af stentøj, top modelleret med fire åbninger til placering af blomster. Dekoreret med grøn glasur med rødlige og blåviolette elementer. Sign. Joachim 1907. Unique. H. 16,3. Diam. 18,8.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Hårrevner ved åbninger. Øverste kant med hårrevne. Brændingsrevne på underside. Kalkrester indvendigt.
Ikke solgt