2420/​548

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Grand Prix”. Rektangulært spisebord og seks stole af teak og bøg. Model 4605 og 4130. Udført og mærket hos Fritz Hansen. H. 70. L. 152. B. 80. (7)

Litteratur: Fritz Hansen katalog 1959, s. 17.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stole med nogle finérskader og revner mellem sæde og ryg. Bordplade med lag af smuds.

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt