2420/​564

Kaare Klint (f. Frederiksberg 1888, d. København 1954)

“Den Røde Stol”. Et sæt på seks stole med profileret stel af patineret mahogni. Sæde og ryg betrukket med rødbrunt patineret skind. Model 3949. Formgivet 1927. Udført og mærket hos Rud. Rasmussens Snedkerier. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Defekt skind.

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK

19 bud

Tidspunkt Byder Bud
898669 32.000 DKK
508374 (Autobud) 30.000 DKK
898669 29.000 DKK
508374 (Autobud) 28.000 DKK
898669 27.000 DKK
508374 26.000 DKK
1157103 (Autobud) 25.000 DKK
898669 25.000 DKK
1157103 (Autobud) 24.000 DKK
898669 23.000 DKK
1157103 22.000 DKK
898669 21.000 DKK
1157103 (Autobud) 20.000 DKK
898669 20.000 DKK
1157103 16.500 DKK
898669 (Autobud) 16.000 DKK
1157103 15.500 DKK
898669 11.000 DKK
804280 10.500 DKK