2420/308
Kinesisk segl samt to skæringer af jade, den ene udskåret i form af geder under et træ, monteret på stand af træ skåret med bladværk, den anden i form af to figurer stående ved en krukke. 20. årh.s begynelse. H. 2,8, 5 og 5,5. (3)
Proveniens: Tidligere i professor Johan August Poul Lunds eje, hjembragt fra Kina, hvor han var ansat ved det kejserlige universitet i Peking i begyndelsen af det 20. århundrede.
Begge skæringer med rester af lim. Den ene stand mangler to ben.
Vurdering
Hammerslag
37 bud
894116 | ||
295626 | ||
1156407 (Autobud) | ||
295626 | ||
1156407 (Autobud) | ||
295626 | ||
1156407 (Autobud) | ||
295626 | ||
1156407 (Autobud) | ||
953722 | ||
1156407 | ||
295626 (Autobud) | ||
1156407 | ||
295626 | ||
898311 (Autobud) | ||
295626 | ||
898311 (Autobud) | ||
295626 | ||
898311 | ||
295626 | ||
898311 (Autobud) | ||
295626 | ||
898311 (Autobud) | ||
953722 | ||
898311 (Autobud) | ||
953722 | ||
898311 (Autobud) | ||
953722 | ||
898311 (Autobud) | ||
953722 | ||
898311 | ||
295626 | ||
883157 | ||
295626 | ||
1151653 | ||
876027 | ||
295626 |