2420/​894

Barbro Sprinchorn (f. Sundsvall 1929, d. Stockholm 1973)

“Liten Kanna”. Håndvævet tekstil af uld. Motiv i grønne, sorte, brune og grå nuancer på lys base. Sign. S. Formgivet 1963. Udført hos AB Märta Måås-Fjetterström, Sverige. Bagside med papirmærkat. H. 45,5. B. 37,5.

Original kvittering medfølger.

Litteratur: Tyra Lundgren: “Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad”, Stockholm 1968, omtalt s. 117.

Dette emne er belagt med kunstnerafgift.

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Små mærker på bagside ved ophæng, fra montering på væg.

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt