2420/​977

Eigil Jensen (f. 1917, d. 2002)

Tre små skåle af sterlingsølv. Dekoreret med gul emalje. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Største skål med årskode M9=1962. Samlet vægt 505 g. Små skåle: H. 2,2. Diam. ca. 10. Største skål: H. 3,5. Diam. 18,3. (3)

Dette emne er belagt med kunstnerafgift.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

16 bud

Tidspunkt Byder Bud
2354 3.200 DKK
892116 (Autobud) 3.000 DKK
2354 3.000 DKK
892116 2.900 DKK
2354 (Autobud) 2.800 DKK
892116 2.700 DKK
2354 (Autobud) 2.600 DKK
892116 2.600 DKK
2354 2.300 DKK
1060917 (Autobud) 2.200 DKK
892116 2.200 DKK
1060917 (Autobud) 1.850 DKK
892116 1.800 DKK
1060917 1.600 DKK
979442 1.550 DKK
823958 1.500 DKK