2421/​105

To dele Canton emalje, bestående af tekande på tripod stand, dekoreret i farver med figurscenerier i kartoucher samt stiliseret bladværk, låg med lotus design; svungen hank med fletværk, 18. årh. H. ekskl. hank 13 cm. Stand med fødder i form af musling af forgyldt metal H. 8 cm. Derudover en tedåse, rektangulær form med afrundede sider og hjørner. H. 8 cm L. 9 cm B. 7 cm. (2)

Alders- og brugsrelaterede spor og mærker. Afslag langs kanter, større afslag på tekandens låg. Reparation på tedåsens top. Nogle hårkrakeleringer.

Eftersyn
Fra i Lyngby
Sælges
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?
Levering

Levering i USA fra 550 DKK forudsat den endelige pris ikke overstiger 50.000 DKK

Log ind for at se den nøjagtige pris for levering til din adresse.