2420/​924

Bode Willumsen (f. København 1895, d. 1987)

En kande, en vase med hanke og et fad af stentøj. Modelleret med figurer i relief, dekoreret med Sung glasur. Sign. monogram, samt hhv. 20128, 20148 og 20162. Kgl. P. H. hhv. 22, 20 og 9. Diam. ca. 18, 11 og 15,5. (3)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Kande: Figurens ene øre med reparation. Vase: Afslag på reliefdekoration. Skål: Figurer med reparationer.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1 bud

Tidspunkt Byder Bud
1080833 1.000 DKK