2421/8Aarhus
Svensk klapbord af gråmalet træ, sider med skuffer. 19. årh. H. 74. L. 38/107/176. B. 119.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/11Lyngby
Victorian konversations sofa af mahohni dekoreret med udskæringer, betræk i sæde og ryg af sort læder. England 19. årh.s midte. L. 117.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/17Lyngby
Dansk Louis XVI hjørneskab af mahogni. København, 18. årh.s slutning. H. 263. B. 109. D. 60.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2421/23Lyngby
Stor dansk rokoko armstol af senere forgydlt træ. 18. årh.s midte.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/26Aarhus
Svensk rokoko vægkonsol af forgyldt træ med plade af marmoreret træ. 18. årh.s midte. H. 75. B. 85. D. 40.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/29Lyngby
Strandstol, model "Sild", med brun- og hvidstribet betræk. Ca. 2012. H. 160. B. 118. D. 81.
Sælges
Vurdering :
8.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/32Aarhus
Anglo indisk bogskab af teak i engelsk stil. Ca. 1900. H. 224. B. 160. D. 36 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/35Lyngby
Victoriansk bergere af mahogni, udskåret med ornamentik, polstret sæde og ryg med dybhæftede kanpper, spolehjul af messing. England, 19. årh.s slutning.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/38Aarhus
Spansk-filippinsk langbord af narratræ (Pterocarpus indicus). 18./19. årh. H. 76. L. 188. D. 79.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2421/41Lyngby
Øreklapstol i engelsk stil betrukket med brunt læder, sæde med pude, ben af mahogni. George III stil, ca. 1920. H. 106. B. 80. D. 80.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/44Aarhus
Barok chatol af egetræ med skriveklap og skuffer. 18. årh.s. midte. H. 220. B. 116. D. 57.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/47Lyngby
Lorenz Nielsen: Sønderjysk Louis XVI chatol. Danmark, 18. årh. H. 220. B. 114. D. 55.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2421/53Lyngby
Flamsk barok kabinet af ibenholt og eboniseret træ. Ca. 1680. H. 135. B. 90. D. 46.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/56Aarhus
Kakkelovnsskærm af bemalet jern støbt i form af grene, centralt med landskabsdekoration. 19. årh. H. 130. B. 68.
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2421/59Lyngby
Et par armstole af mørkbejdset egetræ. Barokform, ca. 1900. (2).
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/65Lyngby
Et par barok kaminbukke af malm. 18. årh. H. 60. B. 32. (3).
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2421/68Aarhus
Seks kaptajnstole af bejdset elme- og egetræ, balusterformede sprosser og ben hvorimellem fodlister. Cirka 1900. (6)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/71Lyngby
Queen Anne spillebord mahogni. England, 18. årh.s begyndelse. H. 75. B. 78. D. 39/78.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/74Aarhus
Kinesisk konsolbord af møkbejdset træ, rigt udskåret med blomster og bladværk. 20. årh.s. begyndelse. H. 74. B. 90.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2421/77Lyngby
Chatol med overskab af blåmalet egetræ og fyrretræ. Louis XVI form, 19. årh.s midte. H. 211. B. 112. D. 63.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/83Lyngby
Chatol af hvidmalet fyrretræ med overskab med senere tilføjet gallerikant. Louis XVI form, 19. årh.s midte. H. 210. B. 108. D. 52.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/89Lyngby
Ovalt spejl i ramme af forgyldt træ, dekoreret med sløjfer og bånd. Louis XVI form, 19. årh. H. 98. B. 70.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/95Lyngby
Langbord af fyrretræ, sortmalet underdel, front med to profilerede skuffer, firsidede ben, hvor imellem sprosser. Barok form, 19. årh. H. 80. L. 182. B. 75.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/101Lyngby
Svensk senempire spejl af forgyldt træ og bemalet træ. Bagside med hallstempel. Ca. 1820. H. 84. B. 41.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/107Lyngby
Langbord af delvist bemalet træ, plade af egetræ. Barok form, 19. årh. H. 76. L. 165. B. 74.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/113Lyngby
Kiste af kamfertræ med beslag af messing, senere ikke originalt stel medfølger. 20. årh.s begyndelse. H. 45. H. ink. stel 60. B. 90. D. 40.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/119Lyngby
"Venus". Stor haveskulptur af hvidmalet kunststen. Sign. i støbningen 'Papina'. 20. årh.s sidste halvdel. H. 182.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2421/125Lyngby
Svensk rokoko kommode af rosentræ indlagt med frugttræ. 18. årh.s midte. H. 82. B. 126. D. 60.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2421/137Lyngby
Kommode af gråmalet træ. Empireform, 20. årh. H. 85. B. 83. D. 47.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2421/284Lyngby
Svensk vitrineskab af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 208. B. 102. D. 36.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2421/287Lyngby
Stor haveskulptur efter model fra antikken. Hvidmalet kunststen. 20. århundrede. Fremstillet af Papina, Frankrig. H. 182.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud: